Danışma Hattı: 0434 827 82 00

Guatr Nedir? Guatr Belirtileri

Blog-Resim
20-01-2020

Guatr Nedir? Guatr Belirtileri

Guatr hayat kalitesini düşüren hormonal bir hastalıktır. Sinirlilik, halsizlik, uyuşukluk gibi belirtilere sahip olan bu hastalığa dair merak edilenleri öğrenmek için yazımıza bakabilirsiniz. Guatr nedir? Guatr belirtileri ve guatr hastalığının tedavi yöntemleri nelerdir.

Guatr tiroit bezinin büyümesi ile ortaya çıkan hormonal bir hastalıktır. Tiroit bezi boynumuzun ön tarafında yer alır. Genellikle olma sebebi iyot eksikliğidir. Türkiye’de görülme özelliği fazladır.  Kadınlar erkeklere oranla daha fazla risk altındadır.

Guatr Nedenleri

İyot eksikliği guatrın nedenleri arasındadır. İyot eksikliği gibi iyot fazlalığı da guatra neden olmaktadır.

Guatrın diğer bir nedeni ise hashimoto tiroitidir. Hashimoto tiroitinde tiroit bezi bağışıklık sistemi tarafından tahrip edilir. Bu durumda hormon üretememeye neden olur. Tiroit bezi sürekli hormon yapması için uyarı verir sonucunda da tiroit bezi büyür ve guatr oluşur.

  • Graves hastalığı
  • Tiroid Kanseri
  • Kistler
  • Genetik
  • Hamilelik
  • Boyun bölgesinde radyasyona maruz kalmak

Çeşitleri

Guatr nodüllü ve nodülsüz olmak üzere iki tipte bulunur.

  • Bez hacim olarak büyürse nodülsüz deniliyor
  • Nodül varlığında ise nodüllü guatr olarak adlandırılıyor

Guatr Belirtileri

Guatr bazı hastalarda boyunda şişlik, öksürük, yutma güçlüğü ve nefes darlığı gibi belirtiler ile kendini gösterir. Bazı hastalarda ise hiçbir belirti görülmemektedir. Yetersiz horman salgılanması durumunda kilo alma , uyuşukluk, uyku hali, kabızlık, saç dökülmesi ve halsizlik görülür. Normalden fazla hormon salgılandığında ise çarpıntı, ishal, titreme, baş ağrısı, sinirlilik ve bulantı görülebilir.

Guatr Tanısı

Hekim tarafından boyunda elle muayene yapıldıktan sonra kan testi ve bazı vakalarda tiroit sintigrafisi ve ince iğne biyopsisi de yapılabilir.  

Guatr Tedavisi

İlaç tedavisi , cerrahi tedavi ve radyoaktif iyot tedavisi guatr tedavisinde kullanılan tedavi yöntemlerinden bir kaçıdır.

Radyoaktif iyot tedavisi nükleer tıp bölümlerinde yapılır. Cerrahi tedavi ise Endokrin Cerrahisinde uzmanlaşan doktorlar tarafından yapılır.